23.7.2008...Ustavení stanice Siberian Friend schváleno (FIFe)

 

Sibiřské plemeno

Plemeno sibiřských koček, nádherné přírodní plemeno, mladé plemeno. Věřím, že kdo si jednou oblíbil vlastnosti sibiřských koček, stále již zůstane jejich obdivovatelem. Každý, kdo z nás se s tímto plemenem chce blíže seznámit, bude jistě chtít znát odpovědi na řadu otázek s plemenem a jeho chovem souvisejících. Ne na všechny otázky lze nalézt definitivní odpovědi, jsou zde i otázky, okolo kterých se v současné době stále diskutuje :

  • jak, kdy a kde toto plemeno vzniklo?
  • jaký je vlastně archetyp sibiřské kočky, zachycuje jej dnešní podoba standardu?
  • jaký je vztah sibiřských koček a něvské maškarády?
  • jaké cíle si mají stanovit chovatelé sibiřských koček (něvských maškarád)?

Pokud prohlížíme zdroje dostupné na internetu, zejména tedy stránky chovatelských stanic, nepochybně najdeme řadu informací a to v různé škále, od jednoduchých popisků, přes opis standardu sibiřské kočky až po některé více či méně zdařilé pokusy o širší podchycení problematiky. Najdeme zde samozřejmě i nadšence, kterým zase tolik o přesnost nejde. Najdeme zde i řadu suverénů, kteří se tváří jako znalci, nad které není a snaží se nám podsunout své názory, které, upřímně řečeno, zase tak super nejsou. Pokud tedy se chceme s popisem toho důležitého, co se sibiřským plemenem souvisí, dostatečně adekvátním způsobem vypořádat, není to tak úplně jednoduché. Skutečně kvalitních informačních zdrojů mnoho není.

Podle mého názoru (J.Pinkava) jedním z nejlepších materiálů jsou články A. Kolesnikova (Sibaris, Moskva). Alex zpracoval sérii tří článků, prvé dva z nich jsou již čtenářům k dispozici, třetí (věnovaný standardu sibiřské kočky) je v současné době (červen 2008) chystán. Po dohodě s autorem jsem tyto články přeložil do češtiny:

Pro alespoň hrubou orientaci v genetické mapě kočičích plemen připojuji obrázek z článku
The ascent of cat breeds: Genetic evaluations of breeds and worldwide random-breed populations
(americkým autory článku jsou Monika J. Lipinski, Lutz Froenicke a další, článek vyšel v lednu 2008 v Genomics).

                                        

Člověk a kočka patří k sobě již dlouhé věky. Nejinak je tomu i s kočkami sibiřského plemene. Ačkoliv k nim existují prastaré záznamy, samotné plemeno bylo chovatelskými organizacemi uznáno teprve v nedávné době. Také přikřížené něvské maškarády (kříženec sibiřské a siamské kočky) se nakonec v roce 2008 doznaly uznání mezinárodní organizace FIFe jako sesterské plemeno sibiřských koček. Řešení není definitivní, zbývá ještě vyřešit řadu souvisejících problémů. Věřme však, že na konci bude otevřená cesta jak pro chov něvské maškarády, tak i pro chov tradičních sibiřek.

Výše uvedené články nejsou samozřejmě jediné dostupné informační zdroje, řada dalších je uvedena na stránce Odkazy.

Hana a Jaroslav Pinkavovi